Ohje rehualan alkutuotannon toimijan tarkastuskäyntiin valmistautumisesta viljelijöille
Tilavalvontalomakkeella kysytään ja tarkastuskäynnillä todennetaan seuraavia asioita:
- Mitä tuotantoeläinlajeja tilalla on?
- Onko tila rekisteröitynyt rehualan alkutuotannon toimijaksi?
- Onko tila rekisteröitynyt rehujen valmistajaksi lisäaineiden/esiseoksien käyttöön liittyen?
- Onko tilalla jotain muuta rehualan toimintaa?
- Käytetäänkö tilalla eläinten ruokinnassa lääkerehuja? Mitä ja kenen valmistamia? Onko omaa lääkerehun valmistusta?
- Käyttääkö tila eläinten ruokinnassa eläinvalkuaisia?
- Käyttääkö tila elintarviketuotantoeläinten ruokinnassa maitoa tai maitopohjaisia sivutuotteita, joiden käyttäminen edellyttää rekisteröintiä Ruokavirastoon (ei koske tilalla tuotettujen maitotuotteiden käyttöä tilan omien eläinten ruokinnassa eikä ternimaidon käyttöä märehtijöille)?
- Ehdollisuuteen liittyvät kysymykset:
- 8.1 Rehujen merkintöjen, valmistuksen, säilytyksen ja jakelun perusteella kukin eläinlaji saa vain sille tarkoitettua eläinvalkuaista sisältävää rehua.
- 8.2 Tilalle hankituista, tilalta luovutetuista, tilalla tuotetuista ja käytetyistä (eläinryhmä ja varoajallisen rehun käytön lopettamisaika) rehuista sekä rehujen turvallisuuden kannalta merkittävien näytteiden tuloksista on kirjanpito
- 8.3 Rehut on hankittu rekisteröidyltä tai hyväksytyltä rehualan toimijalta
- 8.4 Kasvinsuojeluaineiden käytöstä rehuksi viljeltäville kasveille on kirjanpito
- 8.5 Rehujen turvallisuutta varmistavien biosidien käytöstä on kirjanpito
- 8.6 Jätteet, vaaralliset aineet, kemikaalit ja muut eläinten ruokinnassa kielletyt aineet sekä lääkerehut on varastoitu ja käsitelty asianmukaisesti rehuista ja eläimistä erillään
- Rehuvarastojen tunnisteet on merkitty rehukirjanpitoon
- Orgaaniset lannoitteet ja maanparannusaineet, ml. lanta, on varastoitu erillään rehuista ja eläinten pitopaikoista
- Tarkastuksessa rehuvarastoalueella havaitut tuhoeläimet ja niiden jäljet sekä tuholaistorjunta.
Eläintuotantotiloilta otetaan rehunäyte valvontaa varten.