Kasviksista annettavat tiedot ulkomyynnissä

Varmista hankkiessasi kasviksia, marjoja ja sieniä, että pakkauksissa ja saateasiakirjoissa on kaikki vaadittavat tiedot. Sinä toimijana vastaat, että kuluttajille välittyvät tuoreiden kasvisten, marjojen ja sienten oikeat tiedot.

Pakkaamattomien kasvisten, marjojen ja sienten (myös avonaiset rasiat) myyntikylteissä täytyy olla seuraavat tiedot:

  • elintarvikkeen nimi
  • alkuperämaa
  • laatuluokka (mansikka, omena, päärynä, salaatti, tomaatti, paprika, sitrushedelmät, kiivi, persikka, nektariini ja viinirypäleet)
  • lajike (omena, päärynä, appelsiini, viinirypäleet ja peruna).

Esimerkiksi marjasekoituksissa täytyy ilmoittaa jokaisen marjan alkuperämaa erikseen.

Myyntilaatikoissa ja suljetuissa rasioissa on oltava merkittynä seuraavat tiedot (esim. avoin marjalaatikko ja suljettu marjarasia):

  • elintarvikkeen nimi, jos sisältö ei näkyvissä
  • alkuperämaa
  • pakkaajan/lähettäjän nimi ja osoite
  • erätunnus
  • sisällön määrä
  • laatuluokka (mansikka, omena, päärynä, salaatti, tomaatti, paprika, sitrushedelmät, kiivi, persikka, nektariini ja viinirypäleet)
  • lajike (omena, päärynä, appelsiini, viinirypäleet ja peruna)
  • hedelmälihan väri (persikka ja nektariini)
  • perunalla lisäksi pakkauspäivämäärä ja säilytysohje tai vähimmäissäilyvyysaika
  • käyttöohje tarvittaessa – esim. korvasienille täytyy olla varoitusmerkintä myrkyllisyydestä ja käsittelyohjeet!

Ruokavirasto suosittelee, että tuoreita korvasieniä myytäisiin kuluttajille ainoastaan palvelumyyntinä.  Korvasienten käsittelystä ja merkinnöistä enemmän voit lukea tarkemmin täältä.

Pakatun elintarvikkeen pakolliset merkinnät on kaksikielisessä kunnassa myytäviin elintarvikkeisiin tehtävä suomen ja ruotsin kielellä; yksikielisessä kunnassa kyseisen kunnan kielellä.

Jos kasviksia tai sieniä siirretään laatikosta toiseen, muista poistaa tai peittää kokonaan vanhat merkinnät ja laittaa niiden tilalle uudet, oikeat merkinnät.

Kaikkien tuotteiden osalta kaupalliset asiakirjat pitää pystyä yhdistämään myyntierään. Esimerkiksi viljeltyjen marjojen osalta asiakirjat ja pakkaukset yhdistetään erätunnuksella. Luonnonmarjat ja sienet voidaan yhdistää esimerkiksi poimijalistan avulla.

Sivu on viimeksi päivitetty 5.9.2023