Tillverkarens och marknadsförarens ansvar
Det är alltid tillverkaren eller marknadsföraren av fodret som ansvarar för fodrets säkerhet, kvalitet och lämplighet för utfodring av djur samt överlag för iakttagandet av lagstiftningen.
Tillverkarna är skyldiga att göra en riskbedömning av de råvaror de använder och planera metoder för att hantera eventuella risker så att produkterna är säkra att använda.
Det är på foderförsäljarens och foderanvändarens ansvar att följa förvarings- och bruksanvisningen på fodrets etikett samt att hantera fodret på rätt sätt.
Registrerade och godkända tillverkare
Tillverkning av foder av biprodukter av animaliskt ursprung för sällskapsdjur förutsätter registrering och ansökan om godkännande hos Livsmedelsverket innan verksamheten inleds. Även förpackning betraktas som tillredning; när det gäller rå mat är tillredning ofta närmast styckning eller finfördelande och förpackning. För att få godkännande krävs det inspektion på plats innan verksamheten börjar och att godkännande beviljas. Under inspektionen går man igenom produktionslokalerna och egenkontrollplanen samt diskuterar frågor i anslutning till bl.a. verksamheten och tryggandet av produktsäkerheten. I samband med godkännandet får anläggningen ett godkännandenummer som ska anges i förpackningsmärkningarna på foder för sällskapsdjur. Ett undantag till kravet på godkännande är tillverkning av mat av livsmedelsråvaror för sällskapsdjur i livsmedelslokaler eller tillverkning av tillredda sällskapsdjursrätter av livsmedelsråvaror i hemkök. Då ska tillverkaren vara en registrerad foderföretagare. På Livsmedelsverkets webbplats publiceras registrerade foderföretagare och en förteckning över godkända inhemska anläggningar för sällskapsdjursfoder (section VIII)
Förteckningen över aktörer inom foderbranchen
Förteckning över registrerade och godkända anläggningar enligt biproduktförordningen
Också de andra medlemsstaternas myndigheter är skyldiga att föra en motsvarande förteckning över sitt eget lands anläggningar. EU-kommissionen publicerar förteckningar över alla anläggningar enligt biproduktsförordningen som godkänts och registrerats inom EU.
Myndighetstillsyn
Tillverkningen av sällskapsdjursfoder övervakas i det land där produkten tillverkas. Fastän varumärket klingar inhemskt kan produkten ändå tillverkas utanför Finlands gränser.
Livsmedelsverket övervakar registrerade foderföretagare och godkända anläggningar för foder för sällskapsdjur i enlighet med sin årliga riskbaserade tillsynsplan. Största delen av lagstiftningen, och därigenom även kraven, är gemensamma för alla EU-länder. EU-lagstiftningen kompletteras till vissa delar av den nationella lagstiftningen. Foder för sällskapsdjur som importeras till Finland från andra länder ska också uppfylla kraven i Finlands lagstiftning. För tillsynen över anläggningar som är belägna utanför Finland svarar myndigheterna i landet där anläggningen är belägen och Livsmedelsverket utövar tillsyn över importerade sällskapsdjursfoder i samband med veterinär gränskontroll.
Provtagning
Av foder som tillverkats av inhemska tillverkare av sällskapsdjursfoder tas myndighetsprover enligt Livsmedelsverkets riskbaserade provtagningsplan. Livsmedelsverkets auktoriserade provtagare hämtar prover både från anläggningarna som tillverkar foder och från affärerna och produkterna analyseras med avseende på om de uppfyller kraven i lagstiftningen. Föremål för analys kan vara till exempel om fodret innehåller mikrober, såsom salmonella och enterobakterier, eller om förpackningspåskrifterna stämmer. Om undersökningarna ger vid handen att produkten till någon del inte uppfyller lagstiftningens krav, måste tillverkaren ge en förklaring och vidta åtgärder för att korrigera saken. Livsmedelsverket kan förbjuda utsläppande på marknaden av produkter som strider mot lagstiftningen.
Livsmedelsverket undersöker också i viss mån hur produkter som tillverkats utomlands överensstämmer med kraven genom att ta prover av foder för sällskapsdjur som finns till försäljning via detaljhandel i Finland. Om produkterna inte uppfyller lagstiftningens krav, är det importören eller marknadsföraren som har ansvaret för att åtgärder vidtas.
Inspektionsbesök
Under inspektionsbesök i anslutning till tillsynen granskas att anläggningarna följer lagstiftningen och sina planer för egenkontroll. Livsmedelsverket gör inspektionsbesök i enlighet med den riskbaserade tillsynsplanen. Om man under ett inspektionsbesök upptäcker att verksamheten till någon del inte motsvarar kraven i lagstiftningen, förutsätter Livsmedelsverket korrigerande åtgärder. I fråga om allvarliga brister kan Livsmedelsverket avbryta registreringen av aktören tills bristerna har åtgärdats.